آزمایشگاه ها

یک آزمایشگاه پزشکی یا آزمایشگاه بالینی یک آزمایشگاه است که آزمایشات پاتولوژی بالینی بر روی نمونه های بالینی انجام می شود.
تا اطلاعات مربوط به سلامت یک بیمار را برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری به دست آورد.
آزمایشگاه های پزشکی بالینی نمونه ای از علم کاربردی هستند در مقایسه با آزمایشگاه های تحقیقاتی که بر علوم پایه تمرکز می کنند، مانند برخی از موسسات دانشگاهی.

سامانه نوبت دهی

می توانید با این سیستم با پزشک مورد نظر خود وقت ملاقات تنظیم کنید

 • آزمایشگاه تشخیص طبی
  آزمایشگاه تشخیص طبی که نیازمند مجوز وزارت بهداشت و درمان می باشد شامل بخشهایی است که در آن روی نمونه های خون، ادرار، مدفوع، خلط، زخم و امثال اینها انجام می شود. بخشهای آزمایشگاه تشخیص طبی شامل بخش هماتولوژی، سرولوژی، هورمون شناسی، بیوشیمی، میکروب شناسی، الایزا و اسپرموگرام می باشد و افرادی که در این بخشها کار می کنند دارای مدرک علوم آزمایشگاهی یا میکروبیولوژی می باشند.
 • آزمایشگاه پاتولوژی
  کلمه پاتولوژی از دو بخش Patho و logy تشکیل شده و به معنای آسیب شناسی می باشد. به متخصصانی که در این آزمایشگاه کار می کنند پاتولوژیست می گویند. در این بخش هریک از بافتهای بدن یا مایعات می توانند از نظر میکروسکوپی مورد بررسی قرار بگیرند و از نظر اختلالات ژنتیکی و تغییرات ژنتیکی مورد بررسی قرار بگیرند و علل ایجاد آنها مورد بررسی قرار می گیرد . علم پاتولوژی خود شامل بخشهای گوناگون از جمله علت شناسی، ریخت شناسی، مکانیسم ایجاد و اهمیت آن از نظر بالینی می باشد . در این بخش پس از نمونه گیری و آب گیری و فیکس شدن روی لام، زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد. این بخش بیشتر در تشخیص سرطان کاربرد دارد.
 • آزمایشگاه ژنتیک
  در آزمایشگاه ژنتیک با استفاده از روش های مولکولی مثل PCR و انواع آن و کاریوتایپ به بررسی، تشخیص یا میزان احتمال بیماری ژنتیکی در نسل آینده خانواده می پردازند. این روشها، روشهایی بسیار دقیق و در عین حال گران قیمت می باشند. در کنار این آزمایشات به طور معمول مشاوره ژنتیک نیز انجام می شود به خصوص در موارد قبل از بارداری.
 • پاتوبیولوژی
  برخی آزمایشگاهها که پیشرفته می باشند و از نظر فضای آزمایشگاه و دستگاهها گسترده تر می باشند ممکن است آزمایشات تشخیص طبی و پاتولوژی را باهم داشته باشند که به آنها پاتوبیولوژی می گویند که مسلما در هر قسمت افراد متخصص مربوط به آن بخش در آن مشغول به فعالیت هستند.

آزمایشگاه ها

یک آزمایشگاه پزشکی یا آزمایشگاه بالینی یک آزمایشگاه است که آزمایشات پاتولوژی بالینی بر روی نمونه های بالینی انجام می شود،تا اطلاعات مربوط به سلامت یک بیمار را برای تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری به دست آورد.آزمایشگاه های پزشکی بالینی نمونه ای از علم کاربردی هستند،در مقایسه با آزمایشگاه های تحقیقاتی که بر علوم پایه تمرکز می کنند، مانند برخی از موسسات دانشگاهی.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نامداران نوین ویستا می باشد.