تخصص های کلی

بسیاری از ما گاهی به بیماری هایی دچار می شویم که نمی دانیم برای درمانشان به کدام پزشک متخصص مراجعه کنیم . درمان برخی از بیماری ها بین تخصص های مختلف پزشکی مشترک است اما وقتی به یک متخصص برای درمان آن بیماری مراجعه می کنید و او شما را به پیش متخصص دیگری ارجاع می دهد قطعا آزار دهنده به نظر خواهد رسید. شما میتوانید در شهر پزشکان پزشک متخصص خود را بیابید.

سامانه نوبت دهی آنلاین

با کمک این سامانه از کل پزشکان ثبت شده در سیستم در هر نقطه از ایران وقت ملاقات بگیرید

 • متخصص سکته مغزی (stroke)
  متخصص سکته مغزی در زمینه درمان بیماری های سیستم عصبی تخصص دارد.در صورتی که خون رسانی به مغز دچار اختلال شود مغز نمی‌تواند به عملکرد طبیعی خود ادامه دهد. که اصطلاحا در این وضعیت سکته مغزی رخ داده است.
 • متخصص اینترونشنال درد
  درد یک علامت و هشدار است بدین معنی که قسمتی از بدن دچار اختلال عملکرد شده لیکن در صورت عدم درمان اختلال در محل اولیه و مولد درد، مکررا پیام ها و سیگنال های درد به مغز رسیده و موجب تغییر در واسطه های شیمیایی مغز و تغییر فعالیت منطقه مغزی درگیر می گردد.
 • فلوشیپ ام اس (MS)

  ام اس یک بیماری خود ایمنی مزمن می باشد که اثر خود را روی سیستم اعصاب مرکزی نشان می دهد.

 • فلوشیپ الکترومیوگرافی و هدایت عصبی محیطی
  نوار عصب یا هدایت عصبی شامل فعال کردن اعصاب با پالس های ایمن کوچک در چندین نقطه روی پوست، معمولاً روی اندام ها و اندازه گیری پاسخ های به دست آمده است.
 • نوروفیزیولوژی
  نوروفیزیولوژی (Neurophysiology) از انواع فیزیولوژی که به معنای فیزیولوزی اعصاب بوده و دانش بررسی نحوه کارکرد اعصاب بدن می‌باشد

مغز و اعصاب (نورولوژی)

متخصص اعصاب، پزشکی است که در زمینه ی تشخیص، درمان و کنترل بیماری های مغز و سیستم عصبی تخصص دارد. متخصص مغز و اعصاب برای تشخیص وضعیت های عصب شناختی از آزمایشاتی نظیر نوار مغز (EEG)، ام آر آی و سی تی اسکن کمک می گیرد.

گوش و حلق و بینی

شاخه‌ای از پزشکی است که به تخصص تشخیص و درمان اختلالات گوش، حلق، بینی، سر و گردن ارتباط دارد.

 • راینولوژی (جراحی بینی)
  راینولوژی مشکلات بینی و سینوس‌ها را بررسی می‌کند. مواردی که برای درمان آن‌ها باید به متخصص راینولوژی مراجعه کنید شامل اختلال سینوسی، خونریزی بینی، گرفتگی بینی، از دست دادن حس چشایی، پلیپ‌ها و تومورها می‌شوند.
 • متخصص اتولوژی و نورواتولوژی (گوش)
  بیماری‌های گوش شامل تروما یا آسیب، عفونت، تومورهای خوش خیم، اختلالات مسیر اعصاب که شنوایی انسان و تعادلش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این متخصص (ENT) با عفونت گوش، عفونت گوش خارجی، از دست دادن شنوایی، درد در ناحیه سر و صورت و گردن، زنگ زدن گوش، سرگیجه و سر و کار دارد.
 • جراحی سروگردن
  این متخصص سر و گردن به تومورهای سرطانی و غیر سرطانی در سر و گردن بینی، سینوس‌ها، دهان، گلو، حنجره و قسمت بالای مری از جمله تیروئید و پاراتیروئید برآمدگی در گردن یا تیروئید، سرطان حنجره رسیدگی می‌کند.
 • لارینوگولوژی (جراحی حنجره)
  این حوزه ناهنجاری‌های گلو، شامل مشکلات و نارسایی صدا و بلع می‌شود. مواردی که این متخصص با آن‌ها سرو کار دارد شامل گلو درد، گرفتگی صدا یا سینه، اختالالات بلع، برگشت اسید معده یا همان رفلاکس، عفونت‌ها و تومورها هستند.
 • جراحی پلاستیک و جراحی ترمیمی صورت
  درمان ناهنجاری‌های صورت و گردن و گوش از طریق جراحی زیبایی و ترمیمی. جراحی‌هایی که توسط شاخه‌ای از تخصص (ENT) انجام می‌‌شود شامل انحراف بینی، جراحی زیبایی بینی، لیفتینگ صورت، کام شکافته، افتادگی پلک، ریزش مو و انواع دفرمه شدن‌های دیگر درگوش.
 • متخصص قرنیه

  قرنیه قسمت شفاف قدامی چشم می باشد و مانند یک عدسی قوی نقش مهمی در تمرکز نور ورودی به چشم بر روی پرده شبکیه دارد.

 • متخصص شبکیه

  متخصص شبکیه، چشم پزشکی است که در بیماری ها و جراحی چشم و شبکیه تخصص دارد و بیماری های شبکیه را از طریق معاینه دقیق چشم و با استفاده از تجهیزات بسیار فنی و آزمایشات تشخیص می دهند.

 • متخصص گلوکوم
  گلوکوم یا آب‌سیاه چشم اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است.
 • جراح و متخصص چشم
  خدماتی که جراح و متخصص چشم ارائه میدهد شامل ارزیابی بینایی، جراحی بلفاروپلاستی و زیبایی و ترمیمی پلک و چشم، جراحی اندوسکوپی مجرای اشکی، جراحی لیزیک، فمتولیزیک، لازک و اسمایل چشم، جراحی کاتاراکت، پیوند قرنیه و قوز قرنیه می باشد.
 • متخصص اپتومتری یا بینایی سنجی

  بینایی سنجی بخشی از معاینات چشم را شامل می‌شود از جمله اخذ پیشینه بینایی، ارزیابی ریفرکشن، ارزیابی دید دوچشمی، دید رنگ و سنجش حدت بینایی.

چشم پزشکی

چشم‌پزشکی شاخه ای از پزشکی است که با آناتومی، فیزیولوژی و بیماریهای چشم سر و کار دارد. یک متخصص چشم در تشخیص و درمان بیماریهای طبی و جراحی چشم انسان مهارت دارد .

قلب و عروق

وظیفه یک متخصص قلب و عروق رسیدگی به وضعیت قلب و عروقی است که خونرسانی را در بدن انجام می دهند. تعیین هر گونه نارسایی در سیستم قلب و عروق، علت بیماری و … در حیطه تخصص دکتر قلب و عروق قرار دارد

 • متخصص قلب و عروق (کاردیولوژیست)
  این متخصصان ابتدا بیماران را معاینه کرده و سپس با توجه به علائم بیمار، آزمایش‌های لازم را برای بیمار توصیه می‌کنند. بعد از دریافت نتایج آزمایش و شمورت با بیمار به وسیله دارو و تغییر در سبک زندگی بیمار سعی در معالجه آن دارند. در مواردی هم که انجام عمل جراحی را برای بیمار لازم ببینند، او را به یک جراح قلب ارجاع می‌دهند.
 • جراح قلب و عروق
  جراح قلب و عروق متخصصی است که تخصص آن در زمینه ی عمل قلب، شش ها و رگ های خونی می باشد.

  ین متخصصین در زمینه انواع جراحی‌ها نظیر:پیوند قلب،قرار دادن گیره ایمپلنت،قرار دادن ضربان ساز،یا پیس میکرآنژیوپلاستی فعالیت دارند.

 • متخصص گوارش و کبد
  این پزشک به بررسی و درمان بیماری‌های دستگاه گوارش، کبد و پانکراس؛ آندوسکوپی؛ کولونوسکوپی و … می‌پردازد.
 • تخصص خون و آنکولوژی
  مطالعه خون و بافت‌های سازنده خون، تشخیص، درمان و انجام شیمی درمانی برای افراد مبتلا به بیماری‌های خون و تومورهای سرطانی برعهده این پزشکان است.
 • متخصص کلیه (نفرولوژی)
  درمان و تشخیص بیماری‌های داخلی کلیه و همچنین انجام و آماده‌سازی بیماران برای پیوند کلیه و دیالیز و نگهداری پیوند کلیه از وظایف این پزشکان است. برای تشخیص و درمان فشار خون نیز می‌توانید به این متخصصان مراجعه کنید.
 • فوق تخصص رماتولوژی
  شناخت و درمان اختلالات مربوط به مفاصل و سایر بافت‌های همبند، عضلات، بیماری‌های رماتولوژی و پوکی استخوان برعهده این پزشکان است.
 • فوق تخصص غدد
  شناخت و درمان بیماری‌های غدد، تیروئید، دیابت، چاقی، اختلالات چربی خون، اختلالات قائدگی و پرمویی، بیماری‌های متابولیک و ارثی، کوتاهی قد و اختلال رشد، کمبود وزن در کودکان، بلوغ زودرس و دیررس، بیماری‌های غدد جنسی و دستگاه تناسلی، بیماری‌های غدد هیپوفیز، تعیین جنسیت و ایهام تناسلی و بیماری‌های غدد فوق کلیوی به این گروه از پزشکان مربوط می‌شود.
 • فوق تخصص ریه
  بررسی و درمان اختلالات مربوط به شش‌ها و سایر اجزای دستگاه تنفسی برعهده این پزشکان است.
 • فوق تخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری
  تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌های عفونی، تب‌دار و واگیردار ناشی از میکروارگانسیم‌ها (میکروب‌ها، ویروس‌ها و…) به این پزشکان مربوط می‌شود. این رشته تخصص مستقیم هم دارد (متخصص عفونی) که پس از دوره پزشکی عمومی به دست می‌آید.
 • فوق تخصص جراحی توراکس
  جراحی اعضای داخلی قفسه سینه به جز قلب بر عهده این جراحان است.
 • تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری و تناسلی (اورولوژیست)
  بیماری‌هایی که نیاز به جراحی دارند مانند سنگ‌های کلیه، حالب و مثانه، تومورهای سیستم ادراری و نیز پروستات به‌وسیله متخصصان ارولوژی درمان می‌شوند.

داخلی

پزشک داخلی به کسی گفته می شود که وظیفه تشخیص و درمان پزشکی به غیر از جراحی را در بزرگسالان برعهده دارد. متخصص داخلی می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را تشخیص داده و درمان نماید.

سایر تخصص ها

در ادامه به معرفی سایر تخصص های پزشکی میپردازیم.

مانند: طب سنتی، توانبخشی، اعصاب و روان، متخصص بیهوشی و …

 • متخصص طب سنتی
  طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایهٔ نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
 • متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
  متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از روشهای طب الکترودیاگنوز، تزریق‌های تشخیصی و درمانی، روشهای دارویی و فیزیکی (ورزشهای درمانی، استفاده از مدالیته‌ها، طب مانیپولاسیون) به تشخیص، درمان و تجویز روشهایتوان بخشی در بیماران دچار وضعیت‌های دردناک و شرایط محدود کننده عملکرد وناتوان کننده پرداخته و بر جلوگیری از عوارض ناشی از معلولیت‌ها تأکید دارد.
 • متخصص بیهوشی
  متخصص بیهوشی برای ایجاد بی دردی و بی حسی در بیماران موجود در اتاق عمل فعالیت میکند. آن ها بعد از عمل جراحی باید وضعیت قلبی عروقی و تنفس بیمار را در اتاق ریکاوری پایش کنند و در صورتی که وضعیت بیمار ثابت و نرمال شد، در برگه ریکاوری اجازه ترخیص از اتاق ریکاوری و انتقال به بخش را برای بیمار می نویسند.
 • متخصص اعصاب و روان
  متخصص اعصاب و روان کسی است که به تشخیص، ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی می پردازند.به عبارت دیگر روانپزشک ،پزشکی است که متخصص تشخیص و درمان بیماری‌های روانی یا روان‌درمانی است.
 • دندانپزشک
  دندانپزشک، پزشکی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می پردازد.
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نامداران نوین ویستا می باشد.