سایر تخصص ها

سطح علمی پزشکان و دانش پزشکی در ایران در سطح بسیار خوبی قرارد دارد.

در ادامه خلاصه ای از تخصصهای پزشکی و کاربرد بالینی و غیر بالینی آنها را با هم مشاهده میکنیم.

تخصص هایی مانند: طب سنتی، توانبخشی، اعصاب و روان، مشاوران، روان شناسان،متخصص بیهوشی، و …

سامانه نوبت دهی

می توانید با این سیستم با پزشک مورد نظر خود وقت ملاقات تنظیم کنید

 • متخصص طب سنتی
  طب سنتی مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایهٔ نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
 • متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
  متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از روشهای طب الکترودیاگنوز، تزریق‌های تشخیصی و درمانی، روشهای دارویی و فیزیکی (ورزشهای درمانی، استفاده از مدالیته‌ها، طب مانیپولاسیون) به تشخیص، درمان و تجویز روشهایتوان بخشی در بیماران دچار وضعیت‌های دردناک و شرایط محدود کننده عملکرد وناتوان کننده پرداخته و بر جلوگیری از عوارض ناشی از معلولیت‌ها تأکید دارد.
 • متخصص بیهوشی
  متخصص بیهوشی برای ایجاد بی دردی و بی حسی در بیماران موجود در اتاق عمل فعالیت میکند. آن ها بعد از عمل جراحی باید وضعیت قلبی عروقی و تنفس بیمار را در اتاق ریکاوری پایش کنند و در صورتی که وضعیت بیمار ثابت و نرمال شد، در برگه ریکاوری اجازه ترخیص از اتاق ریکاوری و انتقال به بخش را برای بیمار می نویسند.

سایر تخصص ها

در ادامه به معرفی سایر تخصص های پزشکی میپردازیم.

مانند: طب سنتی، توانبخشی، اعصاب و روان، متخصص بیهوشی و …

متخصص اعصاب و روان

متخصص اعصاب و روان کسی است که به تشخیص، ارزیابی، درمان و پیشگیری از اختلالات رفتاری، عاطفی و ذهنی می پردازند.به عبارت دیگر روانپزشک ،پزشکی است که متخصص تشخیص و درمان بیماری‌های روانی یا روان‌درمانی است.

 • متخصص ارتودنسی
  کار این متخصص در وهله اول پیشگیری و سپس تشخیص و اصطلاح نامنظمی‌های دهان، دندان و صورت است. این متخصص طیف گسترده‌ای از روش‌های درمانی را برای صاف کردن دندان‌های کج، رفع مشکلات بایت و تراز کردن صحیح فک‌ها بکار می‌برد و در طراحی یا اصلاح طرح لبخند نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.
 • متخصص جراحی دهان ، فک و صورت
  دامنه کار این متخصص بسیار وسیع است. وسعت این تخصص از کشیدن دندان تا درمان شکستگی های پیچیده صورت می باشد.
 • متخصص درمان ریشه (اندودنتیست)
  یک اندودنتیست در حقیقت متخصص درد در دندانپزشکی است. او به طور تخصصی با درمان ریشه و عصب کشی دندان های سخت سر و کار دارد .درمان مجدد دندان هایی که قبلا عصب کشی ناموفقی داشته اند، جراحی ریشه دندان ها، عصب کشی دندان های بیماران خاص و حساس، درد های پیچیده در ناحیه فک و صورت که احتمال می رود منشاء دندانی داشته باشد نیز از جمله وظایف متخصص درمان ریشه می باشد .
 • متخصص بیماری های دهان و تشخیص
  متخصص بیماری های دهان یا متخصص دندانپزشکی بیماری های دندان قادر است علائم، ناهنجاری ها و بیماری های بافت های نرم و سخت دهان را تشخیص داده و درمان کند و یکی از تخصص های دندانپزشکی است. رزیدنتی این رشته 3 سال است .
 • متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
  این متخصص می تواند طیف وسیعی از خدمات دندانپزشکی را انجام  دهد . ترمیم های پیشگیرانه  و محافظه کارانه، تامین زیبایی ظاهری دندان ها، ترمیم و بازسازی دندان های طبیعی، بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها با استفاده از داروهای خاص، ترمیم تاج دندان با مواد همرنگ دندان،لامینت چینی و آمالگام در حیطه وظایف متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی است .
 • متخصص دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشک اطفال
  مراقبت های ویژه از دوران نوزادی تا  کودکی  و حتی بلوغ، عادات مکیدن انگشت و پستانک، ترمیم دندان های شیری و روکش  دندان شیری در حیطه مسئولیت های متخصص دندانپزشکی کودکان می باشد.همچنین متخصصین این رشته  بر روند رویش دندان های دائمی نظارت دارند و می توانند در صورت لزوم دندان های  کودک تحت بیهوشی را  در اتاق عمل درمان نمایند .
 • متخصص بیماری های لثه (پریودنتیست)
  تشخیص و درمان بیماری های مربوط به لثه در اثر بالا رفتن سن و  یا در اثر بیماری هایی مانند دیابت، جراحی افزایش طول تاج دندان، جراحی و پیوند لثه، در حیطه درمان یک پریودنتیست می باشد . عدم تشخیص و درمان به موقع این بیماری ها ممکن است باعث از بین رفتن دندان ها شود . همچنین جراحی پیوند استخوان فک و جراحی ایمپلنت نیز از تخصص های مربوط به پریودنتیست می باشد.
 • متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت (پروستودانتیست)
  متخصص پروتز دندانی و ایمپلنت دندان توانایی انجام انواع پروتزهای دندانی ، ایمپلنت دندانی ، فکی و صورتی و زیبایی را دارا می باشد .متخصص ایمپلنت و پروتز های دندانی به مباحث مربوط به انواع پروتزهای ثابت و متحرک و ایمپلنت های دندانی که خود به نوعی پروتز ثابت است می پردازد
 • متخصص آسیب شناسی دهان، فک و صورت (پاتولوژیست)
  این متخصص دندانپزشکی بافت های خارج شده به وسیله جراحی را که از ناحیه فک و صورت بیماران را دریافت کرده و زیر میکرسکوپ در آزمایشگاه مشاهده می کنند و پس از تشخیص ماهیت، گزارش پاتولوژی را  برای همکاران جراح و دندانپزشک خود می فرستند .

دندانپزشک

دندانپزشک، پزشکی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می پردازد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نامداران نوین ویستا می باشد.