مراکز تصویربرداری

تصویربرداری پزشکی تکنیک و فرایند مورد استفاده برای ساختن تصاویری از بدن انسان یا بخش‌ها و عملکردهای آن برای اهداف کلینیکی روش‌های پزشکی که در جستجوی شناخت، درمان و بررسی بیماری‌ها هستند.

خدمات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ

 • MRI مغز و نخاع
  MRI بیشترین آزمایش تصویربرداری از مغز و نخاع است.

  fMRI به شناسایی مناطق مهم زبان و کنترل حرکات در مغز افرادی که برای جراحی مغز در نظر گرفته می شوند کمک می کند.

  MRI عملکردی همچنین می تواند برای ارزیابی آسیب ناشی از آسیب دیدگی سر یا از اختلالات نظیر بیماری آلزایمر استفاده شود.

 • MRI قلب و عروق خونی
  این شیوه که روی قلب یا رگ های خونی تمرکز دارد، می تواند موارد زیر را ارزیابی کند:

  اندازه و عملکرد اتاق های قلب

  ضخامت و حرکت دیواره های قلب

  میزان خسارت ناشی از حمله قلبی یا بیماری قلبی

  مشکلات ساختاری در آئورت مانند آنوریسم ها یا شکاف ها

  التهاب یا انسداد در رگ های خونی

 • MRI سایر ارگان های داخلی
  MRI می تواند تومورها یا ناهنجاری های بسیاری از ارگان های بدن از جمله موارد زیر را بررسی کند:

  مجاری کبد و صفرا،کلیه ها، طحال،لوزالمعده،رحم ،تخمدان ها و پروستات

 • آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)
  رگ های خونی در گردن (شریان های کاروتید و مهره ها) و مغز غالباً توسط MRA مورد بررسی قرار می گیرد تا مناطقی از انقباض (باریک شدن) یا گشاد شدن (گسترده شدن) تشخیص داده شوند. در شکم، شریان هایی که خون کلیه ها را تأمین می کنند نیز با استفاده از تکنیک MRA اغلب مورد معاینه قرار می گیرند.

ام آر آی MRI

ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس  یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش میتوان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضاء بدن را تشخیص داد.

رادیوگرافی

رادیوگرافی یکی از روش های تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از آن میتوان به نحوی درون بدن انسان را دید و از بعضی بیماری های آن اطلاع پیدا کرد.

این روش با استفاده از تابش اشعه ایکس X-ray ( اشعه رونتگن) به قسمتی از بدن انسان میتواند تصویر مورد نیاز را تهیه کند

 • رادیوگرافی ساده
  رادیوگرافی ساده اولین نوع تصویربرداری یا اشعه ایکس است که به توسط بشر اختراع شده و هنوز بطور وسیعی از آن استفاده میشود. که معمولا بصورت یک ورقه پلاستیکی یا سلفون شفاف است که بر روی آن تصویری سیاه و سفید نقش بسته است. به آن عکس رادیولوژی یا فیلم رادیولوژی هم میگویند.
 • رادیوگرافی پری اپیکال
  یکی از انواع رادیولوژی های دندان می باشد که با نام رادیوگرافی تک دندان نیز معروف است و به دندانپزشک امکان بررسی یک یا دو دندان را از داخل دهان به صورت کلی از ریشه تا تاج می‌دهد .به عبارت دیگر این نوع رادیوگرافی جزئیات آناتومی دندان و ساختار آناتومیکی اطراف آن را نشان می ‌دهند.
 • رادیوگرافی پانورامیک یا پانورکس
  رادیوگرافی پانورامیک یک اسکنر پانورامیک ایکس ری دندانپزشکی از فک بالا و پایین می‌باشد. این نوع رادیوگرافی تصویری دو بعدی از یک نیم دایره را از یک گوش به گوش دیگر نشان می‌دهد. رادیوگرافی پانورامیک فرمی از توموگرافی سطح کانونی است؛ بنابراین تصاویر به صورت چند سطحی گرفته می‌شوند تا در نهایت تصویر پانورامیک پدیدار شود.  این بدین معنی است که  فک بالا و آرواره‌ها در نقطه ی کانونی (focal trough) قرار داشته و ساختارهایی که در trough سطحی و عمیق هستند به صورت محو دیده می‌شوند. در حقیقت این همان عکس بزرگی است که همه‌ی دندان‌های فک بالا و پایین در آن قابل رویت است

 • سونوگرافی ترانس واژینال
  جهت تولید تصاویر سونوگرافی در داخل واژن مورد استفاده قرار می گیرند که ترانس واژینال اغلب در دوران اولیه بارداری استفاده می شود.
 • سونوگرافی معمولی
  سونوگرافی بی خطر و بدون درد است و تصاویری از داخل بدن را با استفاده از امواج صوتی تولید می کند. این تصویربرداری، شامل استفاده از یک مبدل کوچک (پروب) و ژل است که به صورت مستقیم روی پوست قرار می گیرد.
  امواج صوتی با فرکانس بالا از پروب از طریق ژل به بدن منتقل می شود. معاینات سونوگرافی از پرتوی های مضر استفاده نمی کند (همانطور که در اشعه ایکس استفاده می شود)، بنابراین برای بیمار خطرناک نمی باشد.
 • سونوگرافی تخصصی
  این معاینه شبیه سونوگرافی معمولی است، اما این نوع معاینه یک مشکل مشکوک را هدف قرار می دهد و از تجهیزات پیچیده تر استفاده می شود.
 • تصویربرداری رنگی یا کالر داپلر
  این روش تصویربرداری تغییرات جزئی در فرکانس امواج فراصوتی را اندازه گیری می کند، زیرا آنها از اجسام متحرک مانند سلول های خونی تصویربرداری می کنند.
 • سونوگرافی سه بعدی
  با استفاده از prob های مخصوص از قبل طراحی شده و نرم افزار های تخصصی مثلا برای تولید تصاویر سه بعدی از جنین در حال رشد است.

سونوگرافی

یک نوع دستگاه تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، اندامها و ساختارهای داخل بدن را نگاه می کنند.
متخصصان از آن برای مشاهده قلب، رگ های خونی، کلیه ها، کبد و سایر اعضای بدن استفاده می کنند. در دوران بارداری، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می کنند. بر خلاف اشعه ایکس، امواج این معاینه شما را به اشعه ای منعکس نمی کند و مضر نمی باشد.

ماموگرافی

ماموگرافی یا ماموگرام، یک  عکس اشعه ایکس از سینه است. ماموگرافی یک ابزار غربالگری برای کشف و تشخیص سرطان سینه است و روشی است برای بررسی پستان با دوزو و میزان پایین اشعه ایکس می باشد.
و یکی از موثرترین راه های تشخیص سرطان پستان است

 • ماموگرافی پستان های دارای پروتز
  بخاطر بافت پستانهای دارای پروتز در ماموگرافی به تکنسین مخصوص برای این نوع پستان نیاز است و همچنین عکس برداری بیشتر.
 • غربالگری ماموگرافی
  در غربالگری ماموگرافی در زنان بدون علائم بیماری انجام می شود.
 • ماموگرافی تشخیصی
  ماموگرافی تشخیصی در زنانی انجام می شود که علائم بیماری را دارند.

  ماموگرافی تشخیصی گران تر از ماموگرافی غربالگری است.

 • ماموگرافی دیجیتال
  این روش بسیار پیشرفته است.ماموگرافی دیجیتال چندین مزیت نسبت به ماموگرافی فیلمی دارد.

  برای زنان کمتر از ۵۰ سال که پستان های متراکم دارند، غربالگری بهتری دارد.تصویر بهتری دارد و بهتر به صورت الکترونیک قابل ارسال است.نتایج کمتر به صورت مثبت کاذب گزارش می شوند.از تابش اشعه کمتری استفاده می کند.

 • بیوپسی پوستی
  یوپسی پوستی (جلدی) سلول ها را از سطح بدن شما جدا می کند و بیشتر برای تشخیص شرایط پوستی از جمله ملانوما و سایر سرطان های پوست استفاده می شود. نوع بیوپسی پوستی به نوع سرطان احتمالی و میزان سلول های غیرطبیعی آن بستگی دارد.
 • بیوپسی تراشیدن
  در طی بیوپسی تراشیدن، پزشک از ابزاری شبیه به تیغ برای خراش دادن سطح پوست استفاده می کند.
 • بیوپسی پانچ
  در حین انجام بیوپسی پانچ، پزشک از یک ابزار دایره ای برای نمونه گیری بخش کوچکی از لایه های عمیق تر پوست استفاده کرده و سوراخ کوچکی را در پوست ایجاد می کند.
 • بیوپسی برش
  در طی بیوپسی برشی، پزشک از ناحیه کوچکی در پوست برای بررسی بیشتر، برش تهیه می کند.

  احتمال دارد بسته به اندازه برش تهیه شده، نمونه برداری به بخیه احتیاج داشته باشد.

 • بیوپسی خارجی
  در حین انجام بیوپسی خارجی، پزشک یک توده یا ناحیه کامل از پوست غیر طبیعی را نمونه برداری می کند و احتمالاً نیاز به بخیه دارد.قبل از انجام عمل بیوپسی خارجی، بی حسی موضعی دریافت می کنید.

بیوپسی یا نمونه برداری بافتی

بیوپسی یا نمونه برداری یک آزمایش پزشکی برای تهیه نمونه از بافت بدن می باشد که به منظور بررسی میکروسکوپی بافت های تهیه شده انجام می شود. پزشکتان احتمال دارد برای بررسی بیشتر، نواحی از بافت بدن شما که طبیعی نیستند و در آزمایشات اولیه بعنوان ضایعه، تومور یا توده شناخته شده اند، بوپسی را توصیه کند.

سنجش تراکم استخوان

تست سنجش تراکم استخوان تعیین کننده آن است که آیا افراد دارای پوکی استخوان هستند یا خیر. علاوه بر آن در تشخیص اختلالات ناشی از شکستگی استخوان ها و احتمال شکستگی در آنها قابل استفاده می باشد.

 • سنجش تراکم استخوانی مرکزی
  در روش مرکزی، فرد بر روی تخت دراز می کشد و نواحی ران و یا نخاع، با اشعه ایکس اسکن می شوند.
 • سنجش تراکم استخوان محیطی
  در روش محیطی، ساعد، مچ دست، انگشتان و پاشنه پا، اسکن و میزان تراکم استخوان ها سنجیده می شود. این تست، تنها در حدود چند دقیقه طول می کشد
 • سی تی اسکن مغز
  در توموگرافی کامپیوتری (سی تی) سر یا مغز از دستگاه‌های مخصوص اشعه ایکس استفاده می‌شود که به ارزیابی آسیب‌ دیدگی‌های سر، سردردهای شدید، سرگیجه و علائم دیگر آنوریسم مغزی، خونریزی، سکته مغزی و تومورهای مغزی کمک می‌کند. همچنین این روش به پزشکان در ارزیابی صورت، سینوس‌ها و جمجمه یا پرتودرمانی برای سرطان مغز در موارد اورژانسی نیز کمک می‌کند. با این روش آسیب‌دیدگی‌ها و خونریزی‌های داخلی به سرعت مشخص شده و به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند.
 • سی تی اسکن سینوس ها
  سینوس ها حفراتی هستند که درون استخوانهای صورت جای گرفته اند و هر یک از آنها توسط مجرایی به بینی راه پیدا می کند . بطور معمول در معاینه بالینی امکان اینکه بتوان مجاری سینوس ها را دید وجود  ندارد . لذا قبل از عمل ،  سی تی اسکن سینوس ها در نماهای مختلف تهیه می شود که ارزش تشخیصی بسیار زیادی دارد.  سی تی اسکن قابل اعتماد ترین روش تصویربرداری برای تعیین انسداد سینوسها ست. از جمله مهمترین کاربرد های سی تی اسکن سینوسها بررسی سینوزیت ، تومورهای این ناحیه که معروفترین آنها اسکواموس سل کارسینوما است، بررسی بزرگی آدنوئید در اطفال و عمل جراحی بینی  می باشد.
 • سی تی اسکن ریه ها
  درسی تی اسکن ریه ها ، دستگاه سی تی اسکن به کمک تابش پرتو ایکس، نمایی سه بعدی از قفسه سینه را نشان می دهد. در این روش جایگاه و اندازه درست ضایعات  ریه ها  یا  بخش های دیگر قفسه سینه یا اندام های دورتر مانند کبد به خوبی نمایان می شود. از جمله کاربردهای سی تی اسکن ریه بیماریهای التهابی ریتین، توده، تروما، افیوژن و …می باشد.
 • سی تی اسکن شکم و لگن
  سی تی اسکن شکم و لگن به پزشک کمک می‌کند تا اندامها، عروق خونی و استخوانها را در حفره شکم ببیند. در سی تی اسکن ناحیه شکم ولگن احشای داخل شکمی از قبیل کبد، طحال، پانکراس، معده و روده ها، مزانتر، ادرنال، کیسه صفرا، کلیه و حالبها و مثانه بررسی می شود.
 • سی تی انتروگرافی
  CT enterography  نوعی روش  تصویربرداری است که از تصاویر CT و ماده حاجب برای مشاهده روده کوچک استفاده می کند. سی‌تی ‌انتروگرافی، نوعی روش تصویربرداری با قدرت تفکیک بالا از روده باریک است که با بهره‌ گیری از دستگاه‌های سی‌تی اسکن مولتی‌‌ دتکتور (MDCT) و همزمان مصرف مقادیری ماده حاجب خوراکی انجام می‌گردد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری نوعی تصویربرداری با اشعه ایکس است که تصاویری با جزئیات دقیق از اجزای داخل بدن ایجاد می‌کند. با استفاده از تصاویر سی تی اسکن می‌توان بافت‌های نرم، اندام‌ها و بافت‌های سخت بدن را مشاهده کرد.

پس از رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن بهترین روش تصویربرداری برای بررسی ضایعات سیستم حرکتی بدن به خصوص استخوان‌ها است. سی تی اسکن فرایندی غیرتهاجمی و بدون درد است و زمان زیادی طول نمی‌کشد.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به شرکت نامداران نوین ویستا می باشد.